W magazynach korzysta się z różnych urządzeń, które mają za zadanie usprawniać procesy i zwiększać bezpieczeństwo pracowników. Wśród nich warto wyróżnić wózki systemowe, idealne do pracy przy bardzo wysokich regałach. Czym cechują się takie pojazdy? Jak wpływają na wydajność działań w magazynie?
Czym są wózki systemowe?
Wózki systemowe to nowoczesne urządzenia stworzone z myślą o osobach, które na co dzień pracują w magazynach wysokiego składowania. Dzięki nim można podnosić i opuszczać palety z regałów mierzących nawet kilkanaście metrów. Pojazdy te projektuje się tak, aby nie wymagały dodatkowego miejsca do skręcania czy obracania się. Dzięki temu mogą one działać wydajnie nawet w bardzo ciasnych korytarzach, w których nie zmieszczą się inne typy wózków.
– Urządzenia systemowe są idealnym wyborem do magazynów, w których każdy metr sześcienny ma ogromne znaczenie. Dzięki nim można zminimalizować szerokość korytarzy roboczych, a co za tym idzie – zwiększyć liczbę regałów bez konieczności rozbudowy budynku – tłumaczy specjalista z firmy Jungheinrich oferującej szeroki wybór wózków systemowych.
Z pojazdów tego typu można korzystać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Kabina operatora znajduje się na tej samej wysokości co widły, a to zapewnia mu lepszą widoczność i ułatwia wykonywanie precyzyjnych zadań.
Wózki systemowe wyposażone w nowoczesne technologie
Współczesne wózki systemowe wyposaża się w szereg rozwiązań technologicznych, które mają za zadanie zwiększyć ich wydajność i bezpieczeństwo obsługi. Wśród nich warto wyróżnić:
- bezobsługowe wysokoefektywne silniki reluktancyjne – zapewniają wysoką efektywność pracy,
- technologię RFID – umożliwia automatyczną identyfikację i śledzenie towarów oraz komponentów w czasie rzeczywistym, bez potrzeby fizycznego kontaktu,
- oprogramowanie gromadzące dane o pojeździe – pozwala na skuteczniejsze i łatwiejsze zarządzanie flotą,
- inteligentne systemy wspomagania – łączą nowoczesne czujniki, oprogramowanie i algorytmy analizy danych w celu wsparcia operatora w codziennej pracy.
Współczesne wózki systemowe działają też w oparciu o inteligentne technologie, które pozwalają na zautomatyzowanie niektórych operacji. Dzięki temu operator może skupić się tylko na tych zadaniach, w których potrzebny jest udział człowieka.
Zastosowanie wózków systemowych a wydajność pracy w magazynie
Wózki systemowe poruszają się po wyznaczonych trasach, często przy wsparciu technologii prowadzenia indukcyjnego lub mechanicznego. Dzięki temu jest możliwe zminimalizowanie ryzyka kolizji i zsynchronizowanie ze sobą ruchu wielu pojazdów – nawet w bardzo ograniczonej przestrzeni. Takie urządzenia pozwalają też na bardzo szybkie pobieranie i odkładanie towarów, skracając czas potrzebny do kompletacji zamówień. Usprawniają realizację zadań zwłaszcza przy bardzo wysokich regałach, do których nie da się dostać bez użycia odpowiedniego sprzętu.
Wózki systemowe sprawdzają się doskonale w magazynach, centrach logistycznych i wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość podnoszenia ciężkich palet na duże wysokości. Inwestycja w takie urządzenia może usprawnić procesy i pozwolić na jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.