Skóra sucha często jest zaczerwieniona i bardzo napięta. Dodatkowo nawet makijaż się na niej nie utrzymuje. Widoczne skórki i przesuszenia poza wywoływaniem dyskomfortu są też defektem kosmetycznym, który jest przyczyną kompleksów wielu kobiet. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry suchej.
Krok pierwszy: oczyszczenie
Na początek skórę suchą trzeba oczyścić. Najlepiej rutynę pielęgnacyjną rozpocząć zaraz po przebudzeniu. Dzięki temu najefektywniej usuniecie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, ale i ewentualne resztki makijażu. Do tego celu warto użyć płynu micelarnego, który jest bardzo delikatny dla skóry i nie powoduje jej podrażnień. Ale nim przejdziemy do aplikacji płynu micelarnego, warto przemyć twarz zimną wodą, która pobudzi krążenie, ale i sprawi, że skóra będzie lepiej przyjmować składniki odżywcze. Teraz na płatki kosmetyczne nalewamy nieco płynu micelarnego i przecieramy nim twarz. Najlepiej czynność powtórzyć kilkukrotnie. W kolejnym etapie myjemy skórę żelem bądź pianką. W tym przypadku polecamy kosmetyki hipoalergiczne. Ważny jest także skład. Możecie zdecydować się na kosmetyk z dodatkiem kwasu hialuronowego, który wnika w głębokie warstwy skóry, tworzy warstwę ochronną, ale i zapobiega ucieczce nawilżenia. Ponadto bardzo dobrze sprawdzają się kosmetyki z mocznikiem.
Krok drugi: nawilżenie
Nawilżenie skóry ma kluczowe znaczenie dla poprawy jej kondycji. Jednak, gdy skóra jest naprawdę sucha należy zastosować dwuetapowe nawilżenie, co oznacza, że sam krem nie wystarczy. Aby efekt był optymalny, warto przed nałożeniem kremu zaaplikować jeszcze serum. Zasada jest prosta, a więc aplikujemy serum opuszkami palców, czekamy 10-15 minut i nakładamy krem nawilżający. Doskonale sprawdzą się kosmetyki, które w składzie zawierają wysokie stężenie kwasu hialuronowego, a także trehalozy czy beta-glukanu, które zatrzymują wodę w skórze. Oczywiście dobrze jeżeli serum i krem mają bogatą formułę. Witamina E jest naturalnym antyoksydantem, który chroni ją przed wysychaniem. Z kolei peptydy skutecznie pobudzają produkcję kolagenu czy elastyny. Ekstrakt z niebieskiej stokrotki to kolejny składnik, który poza funkcją nawilżającą wykazuje silne działanie łagodzące i kojące, zmniejszając przy tym uczucie napięcia skóry.
Krok 3: wieczorna rutyna pielęgnacyjna
Należy pamiętać, aby również przed snem dobrze oczyścić i nawilżyć skórę. W żadnym wypadku nie można kłaść się spać w makijażu. Jest to naprawdę szkodliwe, gdyż nie tylko wizualnie pogarsza się kondycja skóry i widoczne są krosty, ale też proces starzenia się przyspiesza, a tego pewnie chcecie uniknąć. Do zmycia makijażu jak najbardziej wskazany jest płyn micelarny. Jednak tym razem po zmyciu makijażu warto zastosować jeszcze żel aloesowy. Możecie zakupić kosmetyk z aloesem, ale też przygotować go samodzielnie. Wystarczy tylko centymetr świeżego żelu i łyżka ciepłej wody. Całość mieszamy i aplikujemy na twarz. Po upływie kilku minut możemy przejść do dalszej części, czyli ponownej aplikacji serum i kremu.
Na koniec przypominamy również jak ważna jest zdrowa dieta oparta o świeże warzywa. Ponadto trzeba wypijać przynajmniej 2 litry wody mineralnej, a także szklankę soku czy koktajlu owocowego. Co dwa dni zalecana jest filiżanka rumianku, który także poprawia kondycję skóry. Całkowicie zrezygnujcie z jedzenia śmieciowego, zaś pikantne przyprawy zamieńcie na świeże zioła.