Tekst Hymnu
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
March, march, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za Twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Przejdzie Wisłę, przejdzie Wartę,
Będzie Polakami,
Dla wyzwolenia kraju
Nie zginą w walkach sami.
March, march, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za Twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla obrony naszej ojczyzny
Powrócimy w szeregi.
March, march, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za Twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Historia Hymnu
Hymn Polski, „Mazurek Dąbrowskiego”, powstał w 1797 roku, w czasie zaborów, kiedy Polska była podzielona i nie istniała jako suwerenne państwo. Pieśń stała się wyrazem tęsknoty za niepodległością i nadzieją na odzyskanie wolności. Słowa napisał Józef Wybicki, a melodię skomponował Michał Kleofas Ogiński. Wybicki stworzył pieśń w czasie, gdy polski Legion we Włoszech, dowodzony przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego, walczył u boku wojsk napoleońskich. „Mazurek Dąbrowskiego” stał się symbolem walki o wolność.
Pieśń zdobyła dużą popularność wśród Polaków i była śpiewana przez żołnierzy legionów, a także przez ludność cywilną, która nieustannie wierzyła w odbudowę niepodległej Polski. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku pieśń została uznana za hymn narodowy, który symbolizuje jedność narodu w dążeniu do wolności i suwerenności.
Autor Hymnu
Józef Wybicki (1747-1822) był jednym z najważniejszych polskich działaczy politycznych i literackich XVIII i XIX wieku. Wybicki był także uczestnikiem walk o niepodległość Polski i bliskim współpracownikiem generała Dąbrowskiego. Jego talent literacki zaowocował nie tylko tekstem hymnu, ale także innymi dziełami patriotycznymi, które stały się częścią polskiego dziedzictwa narodowego. Jako członek Komisji Edukacji Narodowej i zwolennik oświecenia, Wybicki odegrał istotną rolę w rozwoju polskiej kultury i oświaty.
Wybicki był także politykiem, który brał udział w działalności powstańczej, w tym w Insurekcji Kościuszkowskiej. Jego patriotyzm i oddanie sprawie narodowej stały się fundamentem wielu jego twórczości, w tym samego „Mazurka Dąbrowskiego”, który do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Polski. Jego dzieło jest nie tylko literackim świadectwem epoki, ale także pieśnią, która zjednoczyła Polaków w trudnych momentach historii.